از این پس جریان بازار به گونه ای پیش می رود که سهام راه خود را از یکدیگر جدا می کنند و لزومی ندارد که همه سهم ها و کل بازار هر روز با هم صف خرید یا صف فروش شوند.

بازار سرمایه ایران در یک زمان کوتاه رشد زیادی را تجربه کرد و طبیعی است که اکنون با اصلاح قیمت روبرو شویم.

 

مهدی آسیما، مدیر مالیه بین الملل شرکت تامین سرمایه سپهر ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در هفته های گذشته تورم انتظاری فعالان بازار از افزایش نرخ ارز و انتقال بخش بزرگی از نقدینگی سایر بازارها به بورس، رشد بی سابقه شاخص را رقم زد.

 

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: موارد مذکور باعث شد در یک ماه گذشته شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه باشیم و اکنون طبیعی است که شاخص و قیمت سهام به دوره اصلاحی وارد شوند که این اتفاق از هفته گذشته آغاز شد.

 

آسیما با اشاره به اینکه ورود بازار به دوره اصلاحی و تغییر ناگهانی شاخص با رفتار هیجانی سهامداران همراه شد، گفت: ترس حاصل از کاهش قیمت ها، شرایطی را بین فعالین و سهامداران بازار سرمایه ایجاد کرد که آثار آن را همچنان در بازار می بینیم.

 

وی به نقش حقوقی ها در دوره اصلاح بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: عموما سهامداران حقوقی عامل منفی شدن بازار نیستند. به طور معمول سهام داران حقوقی فعال در بازار سرمایه، سهام خود را در روزهای مثبت نقد می کنند، نه در زمان های منفی. از همین رو باید توجه داشت که شرایط فعلی بازار، محصول عملکرد سهام داران حقوقی نیست.

 

مدیر مالیه بین الملل شرکت تامین سرمایه سپهر به روند آتی بازار اشاره کرد و گفت: به نظر بعد از یک رشد بسیار سریع در تمام بازار و تمام صنایع شرایط فعلی طبیعی است. اما باید به این نکته توجه داشت که هر سهمی را نباید به هر قیمتی خرید و شرایط فعلی تجربه خوبی است. از این پس جریان بازار به گونه ای پیش می رود که سهام راه خود را از یکدیگر جدا می کنند و لزومی ندارد که همه سهم ها و کل بازار هر روز با هم صف خرید یا صف فروش شوند.

 

وی ادامه داد: سهام بنیادی راه خود را از سایر بازار جدا می کنند و به نظر من از این به بعد تحلیل گران و افراد حرفه ای بازار سعی می کنند این نوع سهام را خریداری کنند.

 

مهدی آسیما در پاسخ به این سوال سنا که فاز جدید تحریم ها چه تاثیری روی بازار سرمایه دارد؟ گفت: امروز اکثر فعالین بازار ذهنیت و تجربه ای از قبل دارند که باعث شده در بازار سرمایه محافظه کارانه عمل کنند. بنابراین پیش از آن تاریخ، فعالین بازار برای ارز نرخ معقولی را در نظر گرفتند. همچنین در بسیاری از تحلیل ها بخشی از فروش شرکت ها را که ممکن است با تحریم مواجه شود در نظر گرفته و نسبت P به E سهم ها مختلف را محاسبه کرده اند. بنابراین با شروع تحریم ها روند حرکتی شاخص و سهم های بنیادی مشکلی نخواهد داشت.

 

وی با تاکید بر اینکه در ادامه، مسیر سهام مختلف از هم جدا می شود و خوش رفتاری حقوقی های بزرگ با بازار باعث خواهد شد بورس بیش از شرایط فعلی پتانسیل جذب منابع داشته باشد به سهامداران توصیه کرد از این پس پورتفوی خود را اصلاح کنند تا متضرر نشوند.

دسته بندی: اخبار
بازدیدها: 498 نظرات: 0 نویسنده: روابط عمومی تامین سرمایه سپهر