نقش پررنگ حوزه ریلی بر فرآیند رشد اقتصادی و ثبات سیاسی کشور

 

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر در خصوص برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تامین مالی در حوزه ریلی گفت: با عنایت به اینکه احتمال می‏رود تعداد بسیار زیادی از شرکت‏های فعال در حوزه صنعت حمل ونقل ریلی با روش‏های تأمین مالی از طریق بازار سرمایه آشنا نباشند، لذا برگزاری نمایشگاه‏های تخصصی در این حوزه و حضور تأمین سرمایه‏ ها در نمایشگاه های یادشده تأثیر بسزایی در راستای فرهنگ‏سازی و آموزش همه خدمات بازار سرمایه به این صنعت خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار»، سید حسین میری مدیرعامل تامین سرمایه سپهر با اشاره به نقش حوزه حمل و نقل ریلی در رشد اقتصادی کشور گفت: امروزه حمل و نقل یکی از اجزاء مهم اقتصاد ملی محسوب می‌شود و به دلیل داشتن نقش زیربنایی، تأثیر فراوانی بر فرآیند رشد اقتصادی و ثبات سیاسی کشور دارد.

وی با بیان اینکه حوزه ریلی دربرگیرنده فعالیت‌هایی است که به شکلی گسترده در تمامی زمینه‌های تولید، توزیع و مصرف کالا و خدمات جریان داشته و در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی نقش غیرقابل انکاری برعهده دارد افزود: کاهش هزینه حمل و نقل و در نتیجه کاهش هزینه عرضه کالای تولیدی به بازارهای مصرف، نقش زیادی در توان رقابت و گسترش سایر بخش‌های اقتصاد از جمله صنعت و نهایتاً اقتصاد ملی دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر تصریح کرد: اهمیت ایران به ‌عنوان یک کشور ترانزیتی بین اروپا، آسیا و آسیای مرکزی موجب شده است توسعه بخش ریلی اولویتی استراتژیک باشد و با وجود اینکه هزینه‏‌های اولیه سرمایه‏‌گذاری برای توسعه راه‏ آهن قابل ملاحظه می‏باشد، لیکن، آثار آن در توسعه پایدار و پیش‏گیری از هزینه‏های بلندمدت بسیار حائز اهمیت است.

به گفته وی با توجه به مشکلات تأمین مالی در زمینه صنعت حمل و نقل ریلی، این طرح‌ها غالباً با تأخیر به بهره‌برداری ‌رسیده و بنابراین دولت‌ها همیشه به نوعی به دنبال راه‌حلی برای حل این مشکل بوده‌اند.

میری خاطرنشان کرد: ایجاد تعاملی سازنده بین دولت و بخش خصوصی برای انجام این نوع پروژه‌ها ،تجربه‌ای که در کشورهای توسعه‌ یافته با موفقیت همراه بوده است، به‌طوری‌که دولت بیشتر به‌عنوان یک پشتیبان در این پروژه‌ها حضور داشته و مسائل اجرایی، ‌فنی و تأمین مالی توسط بخش خصوصی صورت گرفته است، بنابراین در حال حاضر می‏توان از ظرفیت‏های بخش خصوصی در کشور جهت ادامه و رشد فعالیت‌‏های این صنعت استفاده کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه درسال‌های اخیر و تحت تاثیر وضعیت برجام، تامین مالی و سرمایه‌گذاری خارجی در کلیه بخش‌های اقتصادی از جمله صنعت حمل و نقل کاهش چشمگیری داشته است گفت: در چنین شرایطی استفاده از ظرفیت بازار سرمایه جهت نوسازی و توسعه ناوگان و خطوط راه‏‌آهن می‌‏تواند زمینه‏‌ساز و بستری برای توسعه و گسترش این صنعت و سرمایه‏ گذاری‏‌های بعدی در این زمینه باشد.

وی افزود:بر این اساس جهت تأمین مالی پروژه‌های ریلی می‏توان اقدام به راه‌اندازی صندوق پروژه و از سویی دیگر، بهره‌گیری از انواع اوراق صکوک از جمله صکوک اجاره، استصناع و منفعت کرد.

به گفته وی صندوق پروژه یک نهاد مالی است که با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شده و با فراهم کردن بستر لازم به جمع آوری سرمایه از عموم و تخصیص آن به پروژه مورد نظر می پردازد.

از سوی دیگر، شرکت ها با مبنا قرار دادن دارایی های فعلی خود در صورت احراز شرایط مدنظر سازمان بورس و اوراق بهادار، می توانند نسبت به تأمین منابع مالی مورد نیاز از محل انتشار اوراق اجاره اقدام و منابع ناشی از انتشار اوراق اجاره را در کلیه‏ی زمینه‏‌ها از جمله اجرای پروژه‏‌های مربوط به صنعت حمل ونقل ریلی و یا تأمین تجهیزات مورد نیاز مصرف کنند.

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر افزود:همچنین شرکت ها با استفاده از صکوک استصناع می‏‌توانند نسبت به تأمین منابع مالی مورد نیاز خود جهت ساخت واگن‌‏های باری و مسافری، احداث ساختمان‏‌ها و یا دپوهای تعمیراتی و ... اقدام کنند. همچنین شرکت‌ها با استفاده از ابزار تأمین مالی نسبتاً جدید اوراق منفعت نیز می‌‏توانند از محل منافع آتی خود از محل فروش بلیط و یا حمل کالا و.... منابع مورد نیاز خود را جهت انجام پروژه‌‏های مربوطه و یا تأمین تجهیزات مورد نیاز تأمین کنند.