مدیریت ثروت


 

 

با توجه به قانون "توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‏های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی" و ایجاد ابزارهای مالی، سرمایه‏ گذاری و نهادهای مالی مختلف و همچنین ریسک‏های فراوان در بازارهای مالی ایران، یافتن گزینه‏ای متناسب با اهداف و درجه ریسک گریزی سرمایه‏گذاران کار دشواری است. در جهت هموارسازی چنین مشکلی امروزه ادبیات جدیدی در بازارهای مالی تحت عنوان مدیریت ثروت به‏وجود آمده است. مدیریت ثروت در واقع یکی از شاخه‌های مشاوره سرمایه‌گذاری است که از ترکیب فعالیت‌های گوناگون، اما مرتبط از جمله برنامه‌ریزی مالی، مدیریت سبد سهام سرمایه‌گذاری  و خدمات مشاوره‌ای سرمایه‌گذاری، حقوقی و … تشکیل شده است. در همین راستا، مهم‌ترین بخش فعالیت‌های مشاوران بخش مدیریت ثروت مرتبط به ترکیب دانش و تجربه در طراحی، اجرا و نظارت بر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری با توجه به اهداف و درجه ریسک گریزی سرمایه‏گذاران است. به طور معمول، فرایند طراحی اینگونه استراتژیی‌ها، مبتنی بر قواعد مدیریت در زمینه‌های سرمایه‌گذاری در سهام، سرمایه‌گذاری‌ها با درآمد ثابت، تداوم نقدینگی و به‌وجودآوردن تعادل میان سرمایه‌گذاری‌ها با ریسک پایین و ریسک بالا و اهداف سرمایه‏ گذاران خواهد بود.

 

با توجه به موارد ذکرشده، آیا پیدا کردن گروهی از متخصصان با توانایی بالا و مورد اعتماد امکان‌پذیر است؟


در این راستا، تأمین سرمایه سپهر با بهره‏گیری از افراد متخصص، دانش و توانایی لازم، جهت دستیابی اهداف افراد و سرمایه‏گذاران را دارد. بخش مدیریت ثروت تأمین سرمایه سپهر قادر خواهد بود که

 

با توجه به ریسک گریزی و اهداف افراد، ابزارهای مناسب را برای آن‏ها در نظر گرفته و بازدهی و ریسک مورد انتظار آن‏ها را مدیریت کند.

به طور خلاصه برنامه‏های مشاوران تأمین سرمایه سپهر در بخش مدیریت ثروت به شرح زیر می‌باشد.


1-هدف‏ های کلی افراد و سرمایه ‏گذاران

مدیریت ثروت قبل از انجام هرگونه برنامه ‏ریزی نیاز به تعیین هدف نهایی دارد. در این بخش باید هدف سرمایه ‏گذار از سرمایه‏ گذاری مشخص گردد. جهت مشخص شدن هدف نهایی، متخصصان تأمین سرمایه سپهر نیاز به برگزاری جلسه مشترک با سرمایه ‏گذار را دارند. در این راستا تأمین سرمایه سپهر با بهره ‏گیری از امکانات و گروهی از متخصصان به تعیین هدف نهایی افراد و سرمایه‏ گذاران پرداخته تا سرمایه‏ گذاران امکان بهینه‏ سازی هرچه بیش‏تر منابع خود و در نهایت بازدهی مورد انتظار را داشته باشند.


2-هدف‏ های شخصی و جزیی افراد و سرمایه‏ گذاران

در این بخش متخصصان تأمین سرمایه سپهر با طراحی سؤالات و پرشنامه‏ های کاملاً حرفه‏ ای، اهداف واقعی و میزان سود و زیان مورد انتظار و هرگونه داده موردنیاز جهت عملیاتی کردن برنامه مالی را استخراج می‏‎کنند. این بخش مهم‏ترین قسمت در طراحی یک برنامه مالی خواهد بود. در این مرحله تأمین سرمایه سپهر با بهره‏ گیری از متخصصان مالی و روانشناسی به شناخت بیشتر و دقیق اهداف سرمایه ‏گذار پرداخته تا سرمایه ‏گذار را در دستیابی به اهداف آن‏ها به بهترین شکل یاری رسانند.


3-تخصیص دارایی و ارائه برنامه عملیاتی و مدیریت آن‏ها

با توجه به موارد گفته‌شده در قسمت‏ های قبل، تخصیص دارایی در این مرحله به وقع می‌پیوندد. متخصصان تأمین سرمایه سپهر با اطلاعات جمع‌آوری شده از اهداف کلی و جزئی سرمایه‏ گذار و با توجه به شرایط بازار مالی و ریسک‏ های مختلف در هریک از ابزارهای موجود به تخصیص دارایی می ‏پردازند. این مرحله از فرایند مدیریت ثروت یکی از حساس‌ترین مراحل مدیرت ثروت خواهد بود و مشاوران مدیریت ثروت تأمین سرمایه سپهر با دانش، تجربه و اطلاعات کسب شده از مراحل قبل به تخصیص دارایی پرداخته تا در نهایت سرمایه گذاران به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

 

جمع‏ بندی

تامین سرمایه سپهر در نظر دارد با بهره ‏گیری از تمام ظرفیت‏ های خود اقدام به بهینه‏ سازی منابع سرمایه‏ گذاران با توجه به اهداف آن‏ها کند. در این راستا با جمع ‏آوری نیروهای متخصص و بهره‏ گیری از کلیه امکانات خود، تلاش خود را در جهت حداکثر سازی منابع سرمایه‏ گذاران خواهد داشت.