12/13 1397

بازارگردانی با طعم زعفران

شرکت‌های تأمین سرمایه نقش جدایی ناپذیری از بازار سرمایه دارند به طوری‌که شرکت تأمین سرمایه سپهر از چند ماه گذشته با بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه در زمینه بازارگردانی همکاری مستمری داشته است که با آغاز معاملات آپشن زعفران این همکاری بیشتر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی تأمین سرمایه سپهر، سیدحسین میری، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر درگفتگو با نشریه بورس کالا، گفت: شرکت تامین سرمایه سپهر از چند ماه گذشته در بازار گواهی سپرده کالایی زعفران فعال است به طوری که در چند هفته اخیر مجوز بازارگردانی گواهی سپرده زعفران نگین را از سازمان بورس دریافت کرد.

وی افزود: پیش از این در زمینه بازار گردانی معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا با بورس کالای ایران همکاری داشته و داریم و هم اکنون نیز در تلاش هستیم علاوه بر بازارگردانی معاملات گواهی سپرده محصول زعفران، بازارگردانی معاملات اختیار معامله زعفران توسط تأمین سرمایه سپهر انجام شود که مجوز آن در مراحل نهایی اخذ از سوی سازمان بورس قرار دارد.

میری گفت: از زمان تاسیس شرکتهای تأمین سرمایه در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ تاکنون تأمین مالی نهادهای اقتصادی و تولیدی با کمک و نقش شرکت های تأمین سرمایه همواره رو به رشد بوده است.

به گفته وی، البته در یک نگاه تطبیقی متوجه می شویم علی رغم این روند مثبت، تأمین سرمایه ها کماکان با جایگاه مناسب خود فاصله دارند. تأمین سرمایه ها بخشی از بازار سرمایه هستند و با توجه به روند رو به رشد بازار سرمایه در مسیر رشد و تحول خود قرار گرفته اند و امیدواریم با تلاش شرکت های تأمین سرمایه، کمک مسولان و نهادهای نظارتی هرچه زود تر به جایگاه مقبول خود در بازار سرمایه و اقتصاد کشور دست پیدا کنند.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه سپهر در پاسخ به این سوال که نقش ابزارهای مالی نوین را در توسعه اقتصادی کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: ابزارهای نوین مالی همگی نقش مثبتی در بازار ایفا می کنند اما این ابزارها کارکردهای متفاوتی دارند و هر یک خدمات متنوعی را به سرمایه گذاران و فعالان صنعت ارایه می دهند. به طور کلی ابزارهای مالی در اقتصاد به افزایش عمق بازارها کمک می کنند و می توانند به بسیاری از دغدغه های فعالان اقتصادی در خصوص ریسک های سرمایه گذاری پایان دهند.

میری در خصوص راه اندازی صندق های کالایی در بورس کالای ایران گفت: صندوق های کالایی از دیگر ابزارهای مالی مستثناء نیستند و نقش به سزایی در عمق بخشی به بازار ایفا می کنند. در واقع صندوق کالایی با جذب سرمایه از طریق فروش واحدهای سرمایه‌گذاری، منابع جذب شده را بر روی اوراق بهادار مبتنی بر کالا سرمایه‌گذاری می‌کند؛ به عبارت دیگر این صندوق‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از وجوه گردآوری شده خود را به سرمایه‌گذاری در کالایی خاص اختصاص می‌دهند و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در آن کالای خاص اقدام به خرید واحدهای این صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی افزود: متاسفانه، تأمین سرمایه ها برای راه اندازی و تاسیس صندوق های کالایی محدودیت هایی دارند که یکی از شروط راه اندازی این صندوق ها، نیاز به مجوز بانک مرکزی است.

وی اظهار امیدواری کرد: راه اندازی و تنوع بخشی به ابزارهای نوین مالی و به خصوص راه اندازی صندوقهای کالایی با کمک مسئولان، نهادهای نظارتی در بورس و سازمان بورس میتواند به فعالان بخش واقعی اقتصاد کمک کند.

مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر به نقش بورس کالای ایران در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: بدیهی است بورس کالای ایران طی 11 سال گذشته و به همراه معرفی و راه اندازی ابزارهای مالی نوین در توسعه اقتصادی کشور تاثیرگذار بوده است. وی این نقش و تاثیر بورس را از ابعاد مختلف برشمرد و گفت: بورس کالای ایران از ابعاد مختلف نظیر شفافیت و تسهیل معاملات، ارائه ابزارهای جدید برای پوشش ریسک سرمایه گذاران از طریق قراردادهایی مانند فیوچرز و غیره نقش مهمی دراقتصاد کشور ایفا می کند.

وی تاکید کرد: اگر بورس کالای ایران مورد حمایت بیشتری قرار گیرد به طوری که زمینه توسعه و تنوع بخشی بیشتر ابزارهای مالی فراهم شود، این بورس پتانسیل بالایی برای کمک بیشتر به رونق اقتصادی کشور دارد.

میری نقش شرکت های تأمین سرمایه را در عمق بخشی به بازار موثر دانست و گفت: در دنیا تجربه شرکت های تأمین سرمایه نشان داده تأمین سرمایه ها نقش اساسی و جدایی ناپذیری از بازار دارند. در بانک های دنیا، شرکتهای تأمین سرمایه رکوردهای بزرگی در اقتصاد کشورشان ثبت کرده اند و ما امیدواریم در ایران هم این شرکت ها بتوانند نقش موثری در اقتصاد بازی کنند.

وی افزود: اگر از منظری دیگر و در چرخه صنعت به تأمین سرمایه ها نگاه کنیم، این شرکت ها مرحله نوجوانی خود را طی می کنند برای اینکه بتوانند این مرحله بلوغ را پشت سر بگذارند و به کمال واقعی خود برسند، نیازمند تلاش های بسیار و همچنین حمایت های نهادهای ملی و دولتی، وضع قوانین و مقررات اند.

وی در پایان اضافه کرد: کمک های بانک مرکزی، دولت و سازمان بورس در این زمینه به نقش آفرینی هرچه بیشتر تأمین سرمایه ها کمک می کند.

دسته بندی: اخبار


بازدیدها: 310 نظرات: 0 نویسنده: مدیر
تگ های مطلب :

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود