سرمایه‌گذاری

واژه "سرمایه‌گذاری" کلمه‌ای است که شاید بارها در طول زندگی شنیده‌ایم. تعریف ساده و عمومی که اکثر مردم از واژه "سرمایه‌گذاری " در ذهن خود دارند، بدین صورت است که منابع مادی خود؛ چه پول زیاد و چه پول کم را به گونه‌ای استفاده کنند که بتوانند سود بیشتری در آینده کسب کنند. این تعریف، فقط بیان کلی از سرمایه‌گذاری است، اما اگر به صورت دقیق و تخصصی‌تر بخواهیم مفهوم واقعی واژه "سرمایه‌گذاری " را درک کنیم، بایستی گفت "سرمایه‌گذاری " دنیای بزرگی از جریان‌های پولی در زمینه‌های مختلف به صورت مختلف اعم از فیزیکی، آنلاین و ... است؛ از مسکن و خودرو گرفته تا بانک، طلا و سکه بهار آزادی، بازار بورس و اوراق بهادار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تقریباً هر چیز دیگری که به ذهن خطور می‌کند، می‌تواند تحت شرایطی ماهیت سرمایه‌گذاری به خود بگیرد و سبب ایجاد پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف شوند.

در کنار واژه سرمایه‌گذاری و کسب و کار حاصل از آن، همواه دو جزء جداناپذیر را مشاهده می‌کنیم؛ دو جزئی که شاید خیلی ساده به نظر برسند، اما در واقع فهم دقیق و آشنایی با اصول و به کارگیری آن‌ها رمز موفقیت در سرمایه‌گذاری است و این دو چیزی نیستند به غیر از "ریسک و بازده". در حالت کلی می‌‌توان این‌گونه بیان کرد که "اگر سود یا بازده بیشتری می‌خواهید بایستی ریسک و خطر بیشتری بپذیرید ولی اگر سود یا بازده کم‌تر ولی مطمئن‌تری را می‌خواهید، ریسکتان نیز کم‌تر خواهد بود" که این جمله در واقع یکی از اصول اساسی سرمایه‌گذاری است. برای درک این مفهوم دو سرمایه‌گذار را در نظر بگیرید که یکی منابع مالی خود را در بانک سپرده کرده است و دیگری منابع مالی خود را در بازار بورس و اوراق بهادار؛ شخص اولی در طول بازه‌های زمانی معین با پذیرش ریسک بسیار ناچیز از یک سود قطعی و ثابت اما نه آن چنان زیاد برخوردار است، اما شخص دوم با پذیرش ریسک بیشتر که مربوطه به ماهیت سرمایه‌گذاری در سهام است، می‌تواند حتی بازدهی چندین برابر شخص اول کسب کند. اما بایستی در نظر داشت که ممکن است بازدهی به دست نیاورده و متحمل زیان شود.

بر حسب دوره زمانی نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند کوتاه‌مدت، میان‌مدت و یا بلندمدت باشد. در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری برای دوره‌های کم‌تر از یک سال انجام می‌گیرد که در سایر انواع آن بیش‌تر از یک سال است، حتی در سرمایه‌گذاری بلندمدت ممکن است شخص سرمایه‌گذار دید بسیار طولانی داشته و برای پس از دوران زندگی خود و نسل‌های آتی سرمایه‌گذاری کند.

با یک نگاه جزئی‌‌تر، بازارهای هدف سرمایه‌گذاری را از نظر نوع دارایی می‌توان به 2 طبقه کلی تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

  • دارایی‌های واقعی: دارایی‌هایی هستند که از ماهیت فیزیکی برخوردار بوده و قابلیت معامله دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به املاک و مستغلات، خودرو، طلا، زعفران و... اشاره کرد.
  • دارایی‌های مالی: دارایی‌های هستند که در واقع ماهیت خارجی و فیزیکی نداشته و ارزش آن‌ها به تولیدات وخدمات نهادهای مربوط به آن‌ها وابسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به سهام، اوراق قرضه، سپرده‌های بانكی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ... اشاره کرد.  

بنابراین دارایی‌های واقعی در بازارهای فیزیکی از قبیل بنگاه‌ها معامله می‌شوند، اما دارایی‌های مالی در بازارهای مالی مبادله می‌شوند که هدف اصلی بازارهای مالی، ایجاد یک پل ارتباطی ساده و مطمئن بین سرمایه‌گذاران است که سعی می‌شود هزینه‌های این بازارها بسیار پایین‌تر از بازارهای واقعی باشد.

سرمایه‌گذاری  می‌تواند توسط اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی و نهادهای مختلف صورت گیرد. در تقسیم‌بندی دیگری می‌توان روش­های سرمایه‌گذاری را به دو نوع سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم تقسیم‌بندی کرد. حال اگر اشخاص یا سازمان‌ها دارای آشنایی، تخصص، مهارت و زمان کافی در امر سرمایه‌گذاری باشند خود می‌توانند به صورت مستقیم به این امر بپردازند، اما در غیر این صورت با در اختیار گذاشتن منابع مالی خود در اختیار نهادهای واسط فعال در بازارهای مالی از طرق مختلف از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا سایر ابزارهای مربوطه اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. این شرکت‌ها با استفاده از نیروی تخصصی و مدیریت سرمایه‌گذاری بهینه سعی در کسب بیشترین بازدهی در مقابل کم‌ترین ریسک برای سلایق مختلف سرمایه‌گذاری هستند.

نهادهای مالی با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را برای افراد علاقه‌مند مهیا می‌سازند. مهم‌ترین مزیتی که نهادهای واسط مالی از قبیل شرکت‌های تأمین سرمایه، کارگزاری‌ها و سایر شرکت‌های فعال برای مراجعه جهت سرمایه‌گذاری غیر مستقیم دارند، مدیریت تخصصی سرمایه‌گذاری است. "مدیریت سرمایه‌گذاری " علمی تخصصی با ابعاد مختلف است که به افراد فعال در این زمینه برای دست‌یابی به اهداف مشخصی از سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. کارشناسان این نهادها با بهره‌گیری از ابزارهای متنوع در بازارهای مالی و مدیریت بهینه بازده و ریسک، همواره سعی در حداکثرسازی سود برای سرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن سطوح مختلف بازده و ریسک، چه برای پول‌های بزرگ و چه برای پول‌های کوچک هستند.

شرکت‌های تأمین سرمایه به عنوان بزرگ‌ترین نهاد مالی در بازار بورس و اوراق بهادار؛ با در اختیار داشتن مجوز فعالیت در بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف، یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای مراجعه سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی هستند. شرکت‌های تأمین سرمایه از جمله شرکت تأمین سرمایه سپهر به عنوان شاخص‌ترین نهاد مالی، با استفاده از ابزارها و خدمات مختلف و همچنین با بهره‌گیری از تیم کارشناسی و تخصصی، محیطی ایده‌آل و متنوع برای سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد کرده است. از جمله مهم‌ترین خدمات قابل ارائه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشاوره سرمایه‌گذاری
  • مدیریت دارایی و مدیریت ثروت
  • بازارگردانی انواع اوراق بهادار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری
  • مدیریت سبد اختصاصی سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف از قبیل پرتفوی یا سبد سهام، سکه بهار آزادی، زعفران و ... با استفاده از ابزارهایی از قبیل گواهی‌های سپرده کالایی و اوراق مشتقه.
  • مدیریت منابع سرمایه‌گذاران با استفاده از سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری از قبیل صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های مختلط، صندوق‌های سهامی، صندوق‌های مبتنی بر کالا، صندوق زمین و ساختمان، صندوق نیکوکاری و ... .

 باید به این نکته اشاره کرد که با تخصیص منابع اشخاص حقیقی و حقوقی در سبدهای اختصاصی سرمایه‌گذاری و یا انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران می‌توانند از مزایای مهمی از قبیل مدیریت حرفه‌ای، تجمیع منابع، تنوع‌بخشی، سادگی و سهولت، نقدشوندگی مناسب، نظارت و شفافیت اطلاعاتی و به صورت کلی از یک سرمایه‌­گذاری موفق و پرسود برخوردار شوند.

پس اگر علاقه‌مند به حوزه سرمایه‌گذاری به صورت تخصصی هستید و یا در نظر دارید زمینه‌های سرمایه‌گذاری خود را تنوع بخشیده و منابع مالی شما توسط تیمی متخصص و زبده در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری اداره شود، کافی است با شرکت تأمین سرمایه سپهر در ارتباط باشید.

 

شعار ما کسب بیشترین بازدهی در کنار مدیریت تخصصی ریسک در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری  برای شما سرمایه‌گذاران گرانقدر است که کارنامه درخشان ما گواه این امر می‌باشد.