مالی شرکتی ادامه مطلب

 

خدمات ارزش­گذاری، ادغام و تملیک

 سرمایه­‌گذاران به­‌منظور انجام سرمایه­‌گذاری آگاهانه، نیازمند اطلاع از ارزش شرکت یا ارزش اوراق بهاداری هستند که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در آن­ها هستند. از سوی دیگر صاحبان کسب ­و کار و یا دارندگان اوراق بهادار که قصد فروش آن را دارند، ناگزیرند تا دارایی‌های خود را توسط مرجعی متخصص، بی‌طرف و معتمد سایر فعالان اقتصادی ارزش­گذاری کنند. بخشی از نهادهای متولی نیز در راستای انجام وظایف محوّله خود، ازجمله فرآیند خصوصی‌سازی، نیازمند استفاده از خدمات ارزش­گذاری شرکت‌ها یا اوراق بهادار هستند.

شرکت تأمین سرمایه سپهر با در اختیار داشتن دانش این امر و بهره­‌گیری از نیروهای متخصّص، خدمات ارزش­گذاری را به نحو مطلوب به مشتریان خود عرضه می­‌کند. خدمات ارزش‏گذاری قابل ارائه، نه تنها ارزش‏گذاری شرکت‏‌ها بلکه طیف وسیعی از دارایی‏‌ها را شامل می‏‌شود مانند ارزش‏گذاری استارت‏آپ، ارزش‏گذاری پروژه‌‏ها و ارزش‏گذاری ایده.

ارائه خدمات مشاوره خريد، تملیك و ادغام، زیرمجموعه‌ای از خدمات مشاوره مالي بانک‌­های سرمایه­‌گذاری (شركت‌هاي تأمين سرمايه) در سراسر دنیاست. در کشور ما نیز با توجه به روند خصوصي‌سازی و اصلاح ساختار شركت‌های دولتي در راستای ورود به بورس و فرابورس و شدت یافتن رقابت در بازارهای مختلف، روند تقاضا براي اين نوع خدمت مالي رو به افزایش است. ادغام و تملیک جنبه‌­­ای از استراتژی مالی و یا مدیریتی است که در آن با خرید و ترکیب دارایی‌ها و منابع شرکت‌های مختلف و نهادهای مشابه می‌‌توان به رشد سریع کسب‌ و کار یاری رساند.

شرکت تأمین سرمایه سپهر با دسترسی به شبکه بزرگی از بنگاه‌های اقتصادی، فعّالان بازار سرمایه، کارآفرینان و متخصّصین صنایع مختلف و آگاهی از اطلاعات مالی و شرایط فعالیت آن‏ها و امکان فراهم نمودن شیوه‌های مختلف تأمین مالی در ادغام و تملیک شرکت‌ها، می­‌تواند خدمات قابل‌ توجّهی را در این زمینه ارائه نماید.

 

افزایش سرمایه

یکی از گزینه‌های اصلی تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری، استفاده از منابع سهامداران از طریق افزایش سرمایه است. افزایش سرمایه از طریق انتشار سهام جدید می‌تواند با منابع سهامداران موجود انجام شود و یا با افزودن شرکای جدید به مجموعه سهامداری و سلب حق تقدم از سهامداران فعلی صورت پذیرد. در این فرآیند، سهامداران شرکت با جذب منابع مالی جدید و یا جلوگیری از خروج منابع فعلی، از مزاياي حاصل از اجراي طرح‌هاي پربازده منتفع می‌شوند. هم‌چنين افزايش سرمايه باعث بهبود ساختار مالی و افزايش ظرفيت استقراض شركت می­شود.

منابع افزایش سرمایه از محل‏های مختلفی می‌‏تواند تأمین شود ازجمله موارد زیر:

 

منابع افزایش سرمایه

 

شرکت‌ تأمین سرمایه سپهر طبق ضوابط استفاده از خدمات مشاوران عرضه اوراق بهادار مصوب 87/04/15 هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، می‌تواند به‌عنوان مشاور عرضه اوراق بهادار درزمینه‌ِ‌ی افزایش سرمایه کلیه شرکت‌های سهامی عام، خدمات خود را ارائه نماید. تأمین سرمایه سپهر در اين راستا خدمات زير را ارائه مي‌نمايد:

مالی شرکتی

 

پذیرش شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران/ فرابورس ایران

به استناد ماده 99 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394-1390)، تمامی شرکت‌های سهامی عام حداکثر ظرف 6 ماه پس از ابلاغ این قانون مکلّف می‌باشند که اوراق بهادار منتشره را نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت نمایند و عدم ثبت، تخلف محسوب می‌شود. براین اساس می‏بایست کلیه شرکت‌های سهامی عام نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شوند. این شرکت‌ها می‌توانند پس از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار با پذیرش در بازار سرمایه (بورس و فرابورس)، مبادلات سهام خود را از طریق این بازار انجام دهند. پذيرش شركت‌هاي جديد در فرآيند توسعه بازار سرمايه و ارتقاي جايگاه آن در اقتصاد ملي، ضمن كمك به توسعه كمي بازار بورس و فرابورس و همچنين گسترش فرهنگ سهامداري و سرمايه‌گذاري در داراييی‌های مالی، این امکان را برای صاحبان کسب ­و کار فراهم می­‌کند تا ضمن ایجاد ارزش افزوده برای افزایش ثروت، از مزایای تأمین مالی در بازار اوراق بهادار بهره‌­مند شوند.

مطابق دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و دستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار در فرابورس ایران، کلیه درخواست‌های پذیرش اوراق بهادار به همراه مدارک و مستندات بایستی توسط مشاور پذیرش به بورس/ فرابورس ارائه شود. در این راستا شرکت‌ تأمین سرمایه سپهر با اخذ مجوز مشاور پذیرش از سازمان بورس و اوراق بهادار خدمات زير را در جهت پذیرش شرکت‌ها ارائه مي‌نمايد:

 

مشاوره مالی - مالی شرکتی

تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام

تبدیل شرکت‌های سهامی خاص به عام بر اساس قوانین موجود تابع الزامات خاص قانون تجارت و لایحه اصلاحی آن است. برخی از این الزامات در ارتباط با تبدیل شخصیت حقوقی این شرکت‌ها همراه با انتشار سهام جدید یا مربوط به موضوع فعالیت شرکت می‌باشد. تغيير نوع شرکت از سهامي خاص به سهامی عام با ارسال صورت‌جلسه مجمع عمومي فوق‌العاده با دستور تغيير شخصيت حقوقي آغاز می‌شود و كل عمليات مي‌بايست در فرصت زماني یک‌ماهه انجام شود. در ضمن بر اساس قانون بازار اوراق بهادار و بخشنامه‌ی مورخ 86/04/26 اداره ثبت‌ اسناد و املاك، ثبت كليه شرکت‌های سهامي عام منوط به دريافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار است.

 

تأسیس شرکت سهامی عام

یکی از راه‌های تشکیل سرمایه جهت اجرای یک فعالیت یا طرح مشخص، تأسیس شرکت سهامی عام است. هدف از تأسیس شرکت با شخصیت حقوقی سهامی عام، ایجاد امکان مراجعه عموم و پذیره‌نویسی سهام شرکت در بازار سرمایه است که بالطبع ورود جریان وجه نقد از بازارهای مالی به شرکت را به دنبال خواهد داشت. تأسیس یک واحد تجاری در قالب شرکت سهامی‏ عام نیازمند اخذ مجوز تأسیس از نهاد ناظر (بانک مرکزی، بیمه مرکزی و یا سازمان بورس و اوراق بهادار حسب مورد) و اخذ مجوز پذیره‌نویسی از سازمان بورس و اوراق بهادار و درنهایت اخذ مجوز فعالیت از نهاد ناظر مربوطه است.

بر اساس دستورالعمل ثبت و عرضه عمومي اوراق بهادار مصوب 85/10/25 شوراي عالي بورس و ضوابط استفاده از خدمات مشاوران عرضه اوراق بهادار مصوب 87/04/15 هیئت‌مدیره سازمان، ثبت شرکت سهامی عام در شرف تأسیس نزد سازمان بورس و اوراق بهادار منوط به استفاده از خدمات مشاور عرضه می‌باشد.

در این راستا شرکت تأمین سرمایه سپهر به‌عنوان مشاور عرضه می‌تواند خدماتی به شرح زیر را به متقاضيان تأسیس ارائه دهد:

  • برگزاری جلسات آشناسازی شرکت با الزامات، قوانین و مقررات انتشار و عرضه‌ی اوراق بهادار،
  • بررسی برنامه یا طرح موضوع تأمین مالی موردنظر شرکت و ارائه‌ی مشاوره در خصوص شیوه‌ی تأمین مالی مناسب،
  • ارائه‌ی مشاوره در خصوص قوانین و مقررات عرضه‌ی اوراق بهادار و تکالیف قانونی در تأسیس شرکت سهامی عام،
  • اظهارنظر نسبت به گزارش‌های تهیه‌شده به استناد رسیدگی انجام‌شده و اظهارنظر کارشناسان یا اشخاص حقوقی ذی‌صلاح،
  • تهيه و آماده‌سازی گزارش کسب‌وکار (Business Plan)،
  • تهیه‌ی بیانیه‌ی ثبت سهام در دست انتشار شرکت سهامی عام در شرف تأسیس،
  • تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار در دست انتشار،