ادامه مطلب صندوق های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در جامعه پرمشغله امروزی، کسب بازدهی بیشتر برای سرمایه­‌گذاران نیازمند زمان، دانش، آگاهی و شناخت لازم از بازارهای مالی است. امروزه سرمایه­‌گذاران در کشورهای مختلف به منظور سرمایه­‌گذاری وجوه مازاد خود، گزینه­‌های متعددی چون سرمایه­‌گذاری در بانک‌­ها، خرید بیمه­‌نامه­‌های عمر و سرمایه­‌گذاری در بازار سرمایه را در اختیار دارند. از میان این گزینه­‌ها، سرمایه‌­گذاری در بازار سرمایه از تنوع زیادی برخوردار است.

 به عنوان مثال، سرمایه‌­گذاران حرفه‌ای بازار سرمایه، وجوه مازاد خود را عمدتاً به طور مستقیم در پرتفویی از سهام شرکت‌ها سرمایه‌­گذاری می­کنند. بخشی از سرمایه­گذاران ترجیح می­‌دهند تا از طریق شرکت­‌های مشاوره سرمایه­‌گذاری پرتفویی از دارایی­‌های مالی از قبیل سهام و اوراق بدهی را خریداری نمایند و برخی از طریق شرکت­‌های سبدگردانی به تشکیل پرتفوی اختصاصی اقدام می­‌کنند. گروه دیگری از سرمایه­‌گذاران خرد یا نهادی که تمایل به پذیرش ریسک زیاد در بازار سرمایه ندارند و یا سرمایه آنها برای تشکیل سبد اختصاصی مقرون به صرفه نیست، از طریق الگوهای تأمین مالی جمعی و به طور مشخص صندوق‌­های سرمایه‌­گذاری اقدام به سرمایه­گذاری می‌کنند.

 در حال حاضر در بازار سرمایه ایران، انواع صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری وجود دارد که سرمایه­‌گذاران می­‌توانند با توجه به میزان بازدهی و سطح ریسک­‌پذیری و همچنین اهداف خود از سرمایه­‌گذاری در صندوق­‌های یادشده سرمایه­‌گذاری نمایند.

به طور خلاصه یک صندوق سرمایه­‌گذاری مجموعه­‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. در واقع می توان آن را به صورت شرکتی در نظر گرفت که در آن افراد مختلف پول­‌های خود را روی هم می­‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه­‌گذاری می­‌کنند.

در حال حاضر تأمین سرمایه سپهر مدیریت 5 صندوق سرمایه­‌گذاری را عهده دار می­‌باشد.