چرا در صندوق ها سرمایه گذاری می کنیم؟

مزایای سرمایه‌­گذاری در صندوق‌های سرمایه‌­گذاری

سرمایه­‌گذاری در صندوق‌های سرمایه­‌گذاری نسبت به سرمایه‌­گذاری مستقیم و انفرادی از مزایای زیر برخوردار است:

مدیریت حرفه­‌ای دارایی­ها :

یکی از مزایای صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری مدیریت حرفه‌ای دارایی­‌هاست. از آنجا که سرمایه­‌گذاران معمولاً زمان و یا تخصص کافی برای سرمایه­‌گذاری به صورت انفرادی ندارند، در این صندوق­‌ها سرمایه­‌گذاری می‌­کنند. در واقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با به‌کارگیری نیروهای متخصص سعی می‌کنند تا حداکثر بازدهی متناسب با ریسک را برای سرمایه‌گذاران خود محقق سازند.

 از این­رو صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری یکی از ابزارهای مفید برای سرمایه­‌گذاران خُرد به شمار می­‌روند تا بتوانند از توانایی‌­ها و مهارت های افراد حرفه ای برای سرمایه­‌گذاری و نظارت بر دارایی­‌هایشان استفاده کنند.

 

کاهش ریسک سرمایه­‌گذاری ها : افراد با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ريسك سرمايه­‌گذاري خود را کاهش می‌دهند.

در واقع متنوع­‌سازی ترکیب دارایی­‌ها با این هدف صورت می­‌پذیرد که زیان حاصل از سرمایه­‌گذاری در برخی از اوراق بهادار توسط سود حاصل از سرمایه‌­گذاری در سایر اوراق بهادار پوشش داده شود و زیان سنگینی را به سرمایه­‌گذار تحمیل ننماید. از این­رو وجود اوراق بهادار مختلف در سبد دارایی­‌های صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری، ریسک سرمایه‌­گذاران را کاهش می­‌دهد.

 

نظارت و شفافیت اطلاعاتی: سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان نظارتی صندوق شامل متولی و حسابرس، به صورت مستمر بر فعالیت­ صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری نظارت می­‌کنند. وجود قوانین و مقررات در خصوص افشای اطلاعات و همچنین نظارت مستمر موجب شفافیت هر چه بیشتر این نهاد مالی است.

 

نقد شوندگی بالا : از دیگر مزایای صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری امکان تحصیل پول سرمایه­‌گذار در سریع‌ترین زمان ممکن است. بنابراین سرمایه­‌گذار برای فروش واحدهای سرمایه­‌گذاری خود نیازی به پیدا کردن خریدار ندارد. از این­رو ریسک ناشی از عدم فروش واحدهای صندوق توسط اشخاص از بین می­‌رود. همچنین وجود رکن ضامن نقدشوندگی در صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری از وجود ریسک نقدشوندگی جلوگیری می­‌نماید.

 

صرفه جویی نسبت به مقیاس : با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری، این امکان برای سرمایه­‌گذار فراهم است که با مبالغ کم نیز اقدام به سرمایه­‌گذاری نماید. صندوق‌ها با فروش واحدهای سرمایه‌­گذاری و جمع‌آوری وجوه به منابع بزرگی دسترسی پیدا می‌کند که این امر باعث می‌شود، هزینه‌های ثابت معاملات و تحلیل اطلاعات، بررسی، ارزش­گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه­‌ها با صرفه‌تر باشد. از این­رو هزینه استفاده از نیروهای متخصص، هزینه­‌های معاملات و ..... جهت مدیریت دارایی ها بین تمامی سرمایه‌گذارن سرشکن شده و سرمایه گذاران با حداقل سرمایه گذاری از  بهترین خدمات بهره مند می­‌شوند.