صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در جامعه پرمشغله امروزی، کسب بازدهی بیشتر برای سرمایه‌­گذاران نیازمند زمان، دانش، آگاهی و شناخت لازم از بازارهای مالی است. مدیریت دارایی این امکان را برای اشخاص فراهم می‌آورد که ضمن حفظ دارایی‌هایشان در هر سطحی از ریسک‌پذیری، بازدهی بیشتری کسب نمایند. در حال حاضر با توجه به شرایط کشور، ابزارهای مالی گوناگونی برای سرمایه­‌گذاران با توجه به میزان بازدهی و سطح ریسک‌پذیری افراد وجود دارد که با توجه به هدف سرمایه­‌گذاری مورد استفاده قرار می­‌گیرد. از عمده‌ترین و رایج‌ترین این ابزارها می‌توان به صندوق­های سرمایه‌­گذاری با هدف جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از اوراق بهادار برای کسب بازدهی بیشتر اشاره کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط افراد متخصص و حرفه‌­ای اداره می‌­شوند و در یک تقسیم‌بندی کلی به صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری قابل معامله و صندوق­‌های سرمایه‌گذاری مشترک (خارج از بورس) تقسیم­‌بندی می‌­شوند.

مدیریت دارایی در شرکت تأمین سرمایه سپهر از طریق مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای اختصاصی یکی از محوری‌ترین راهبردهای شرکت‌ در تنوع‌بخشی و ایجاد روند پایدار درآمد محسوب می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

امروزه بسیاری از  افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود ،مشغله زیاد و … معمولا گزینه‌ای که برای پس انداز پول خود انتخاب می‌کنند بانک است. در نتیجه فرصت کسب بازده‌های بیشتر را به راحتی از دست می‌دهند. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، صندوق سرمایه‌گذاری است. صندوق سرمایه‌گذاری یکی از فرصت‌های مطلوب سرمایه‌گذاری در گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری مثل بازار سرمایه است، خصوصا برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس را دارند و خودشان وقت و یا اطلاعات کافی را برای انجام این کار ندارند. با این کار فرد سرمایه‌گذار امکان دستیابی به بازدهی‌هایی بالاتر از سود بانکی را بدست خواهد آورد. به طور خلاصه یک صندوق سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. در واقع می‌توان آن را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که در آن افراد مختلف پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از مزایای زیر برخوردار است:

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها : نخستین مزیت صندوق سرمایه‌گذاری، مدیریت حرفه‌ای پول است. سرمایه‌گذاران به این دلیل در صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند که معمولا زمان و یا تخصص کافی را برای سرمایه‌گذاری به صورت انفرادی ندارند. صندوق سرمایه‌گذاری ابزاری برای سرمایه‌گذاران خرد است تا بتوانند از توانایی‌ها و مهارت‌های افراد حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری و نظارت بر دارایی‌هایشان استفاده کنند. این صندوق‌ها دارای تحلیلگران و مدیران سرمایه‌گذاری هستند که پیوسته تلاش می‌کنند تا با یافتن گزینه‌های مناسب و خرید و فروش به موقع آن‌ها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم نمایند.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها : براساس قوانین سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری ملزم به تشکیل سبدی متنوع از دارایی­‌های نقدی و اوراق بهادار هستند. بخشی از این دارایی‌ها شامل دارایی‌های با درآمد ثابت همچون سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت می‌شود که ریسک سرمایه‌گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. تشکیل سبدی از دارایی‌ها که اصطلاحا متنوع سازی دارایی‌ها نام دارد باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود ، سرمایه‌گذار صندوق با پرداخت مبلغی قادر است چنین سبدی را خریداری کند و مخاطرات سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی : صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازه‌های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می‌گیرند و تمامی فعالیت‌های آنان به صورت شفاف اطلاع رسانی می‌شوند. متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد.

نقد شوندگی بالا : سرمایه‌گذاری در صندوق این امکان را به شما می‌دهد خیلی زود پول خود را نقد کنید .شما برای فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شوید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می‌شود و شما هر زمان که تصمیم به نقدکردن دارایی خود بگیرید ضامن نقد شوندگی صندوق این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

صرفه جویی نسبت به مقیاس : با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از گردآوری سرمایه‌های خرد تشکیل می شوند،بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه‌گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می‌شود. شما شاید با ۱ میلیون تومان توانایی سرمایه‌گذاری در گزینه‌های متنوعی را نداشته باشید. اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری،این امکان برای شما فراهم می‌شود. ضمنا به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها  هزینه‌هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزش‌گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه­‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن می‌شود و برای سرمایه‌گذار صرفه جویی زیادی خواهد داشت.

 

ارکان صندوق‌­ها

صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری بر اساس ساختار به طور کلی دارای دو بخش ارکان اجرایی شامل مدیر و بازارگردان و یا ضامن نقدشوندگی و ارکان نظارتی شامل متولی و حسابرس هستند.

انواع صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری:

درمجموع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بازار را جذاب‌تر کرده و فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند. تنوع صندوق‌ها متناسب با خواسته‌ها و انتظارات سرمایه‌گذاران گوناگون ازجمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. اما در یک تقسیم‌بندی کلی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در قالب هشت گروه اصلی دسته بندی می ‏شوند:

1- صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

۲-  صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام

۳-  صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط

۴-  صندوق‌ سرمایه‌گذاری شاخصی

۵-  صندوق قابل معامله‌(ETF)

۶-  صندوق‌های نیکوکاری

۷-  صندوق‌های تأمین مالی

۸-  صندوق‌های اختصاصی بازارگردان